Rekrutacja na studia

Trwa rekrutacja na studia magisterskie

Jeżeli marzysz o zdobyciu tytułu magistra, to właśnie teraz możesz spróbować swoich sił w rekrutacji na studia II stopnia!

Jakie są wymagania?

Podstawowym wymaganiem stawianym przed kandydatami na studia II stopnia, jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów licencjackich lub jednolitych magisterskich. Jednak to nie wszystko. Poszczególne uczelnie i wydziały mają różnorodne zasady dotyczące rekrutacji na konkretne kierunki. Mogą to być wymagania dotyczące ukończonych przez kandydata kierunków, które powinny być pokrewne z kierunkiem, na który chce się rekrutować, w

ymogi dotyczące uzyskanej przez kandydata średniej z ukończonych studiów, a także obowiązek zdania egzaminu/testu i/lub przejścia rozmowy kwalifikacyjnej. Wiele uczelni oferuje również preferencyjne warunki dla kandydatów na studia II stopnia, którzy ukończyli na tej uczelni studia licencjackie. Przykładowo, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie umożliwia absolwentom studiów licencjackich rekrutację na podstawie uzyskanej w trakcie studiów I stopnia średniej ocen. Pozostali kandydaci muszą zdać test z wiedzy o gospodarce oraz języka obcego.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem dla przyszłych magistrów, jest rejestracja w internetowym systemie rekrutacyjnym interesującej nas uczelni. Warto przyjrzeć się harmonogramom rekrutacji, ponieważ mogą się one nieznacznie różnić. Dodatkowo, na ogół uczelnie umożliwiają rekrutację kandydatom, którzy jeszcze nie uzyskali dyplomu licencjata, pod warunkiem, że dostarczą go w wymaganym terminie. Nie możemy również zapomnieć o uiszczeniu opłaty rekrutacyjnej, która najczęściej wynosi ok. 85 zł, jednak w przypadku niektórych kierunków (np. architektury, kierunków artystycznych), może sięgnąć nawet 150 zł. Niestety, podobnie jak w przypadku rekrutacji na studia licencjackie, opłata nie zostanie nam zwrócona nawet jeżeli nie dostaniemy się na wymarzony kierunek. Mimo to, rekrutacja na studia magisterskie II stopnia to ogromna szansa na uzupełnienie wykształcenia albo też zmodyfikowanie lub kompletną zmianę dotychczas obranej ścieżki edukacyjnej. Z takiej okazji trzeba skorzystać!