Kupujesz czy piszesz? Czarny rynek prac magisterskich

Praca magisterska to ostatnie wyzwanie jakie stoi przed studentami pragnącymi uzyskać tytuł zawodowy magistra.

Studenci mogą pracę napisać własnymi siłami lub skorzystać z licznych propozycji odpłatnej pomocy. Pisać czy kupić prace magisterską – oto jest pytanie!

Praca magisterska

Ukończenie studiów magisterskich to marzenie i cel większości młodych ludzi. Studia wyższe to wiele lat ciężkiej nauki, kilkadziesiąt zdanych egzaminów i kolokwiów. Cały ten trud wieńczy napisanie pracy magisterskiej. W zależności od kierunku i uczelni praca liczy od 40 do nawet 150 stron. Jest to zatem nie lada wyzwanie zwłaszcza dla tych studentów, którzy nie mają lekkiego pióra. Napisanie pracy magisterskiej wymaga także czasu i cierpliwości. Zazwyczaj przygotowuje się ją w okresie jednego lub dwu ostatnich semestrów studiów. Wielu studentów ostatnich lat łączy studia z pierwszą pracą, co sprawia, że niektórzy nie mają wystarczającej ilości czasu i sił na przygotowanie pracy dyplomowej.

Czarny rynek prac magisterskich

I tu pojawia się dylemat: pisać pracę własnymi siłami, czy może zlecić ją komuś do napisania. Do nieuczciwości popycha brak czasu, umiejętności, czasem lenistwo lub liczne obowiązki zawodowe i rodzinne. Dlatego też czarny rynek prac magisterskich kwitnie. Na portalach internetowych można znaleźć mnóstwo ogłoszeń dotyczących odpłatnego przygotowan

ia pracy magisterskiej. Wystarczy zapłacić, zaczekać od kilku dni do kilku tygodni i można ustalać termin obrony. Koszt jednej strony pracy magisterskiej to około 20-30 zł w zależności od dziedziny wiedzy i tematu pracy. Zakup całej pracy magisterskiej kosztuje około 2000-2500 zł. Oferta jest bardzo bogata, bowiem usługodawcy oferują usługi ekspresowe, a także korektę i poprawki tekstu, wynikające np. z sugestii promotora. W sieci roi się także od ogłoszeń sprzedaży gotowych prac magisterskich, które już zostały obronione.

Nie wszystko jest na sprzedaż?

Ryzyko wykrycia fałszerstwa jest duże. Większość uczelni wdrożyła politykę antyplagiatową. Każda praca dyplomowa sprawdzana jest przez specjalny system pod kątem plagiatu. Łatwo więc zaliczyć wpadkę, za którą przyjdzie słono zapłacić. Dodatkowo, na samej obronie student może polec w momencie odpowiedzi na pytania dotyczące pracy, której nie napisał sam. Na oszustwach studentów cierpi cały system edukacji, ale najbardziej sami studenci.